Kodėl turistai fotografuojasi prie paminklų

Ar pažįstamas jausmas, kai keliauji po naują šalį, o joje esantys paminklai atrodo be galo matyti? Kartais net graudu ir juokinga vienu metu – atrodo, lankaisi čia pirmą kartą, tačiau kiekvieną įžymesnį pastatą, paminklą iškart prisimeni lyg savo gimtus namus. Jeigu turi socialinę paskyrą ir draugų, mėgstančių keliauti, tai tikrai pastebėjai, kaip jie dažnai noriai keliaudami fotografuojasi prie įvairiausių paminklų.

Norisi įamžinti ir įsiamžinti

PaminklaiKeliaujame ir nuostabius vaizdus matome ne kasdieną. Paminklai ne visada būna gražūs, bet kartais jie turi išankstinę priešistorę labai ilgą ir sureikšminančią paminklo reikšmę. Tuo būtų galima paaiškinti, kodėl paminklus, kaip ir kokius saulėlydžius, norisi įamžinti. Kai svarstoma, kokia yra meno atsiradimo kilmė, keliamos visokios prielaidos. Tačiau mimese (Platono graik. k. terminas) yra viena iš populiaresnių prielaidų. Menas yra tarsi veidrodis, kuriuo siekiama atkartoti realybę. Aišku, jos atkartoti neįmanoma, nes ji gali būti tik perkuriama, o ne atkartojama, tačiau pradinis siekis, sakykime, meno atsiradimo buvo toks. Kai 19 a. pabaigoje Talbotas ir Dageras išrado fotografiją, tapytojams griuvo gyvenimo planai, nes jie suprato, kad atsirado būdas atkartoti realybę dar tiksliau ir dar greičiau, paprasčiau. Prieš du šimtus metų niekas nenutuokė, kaip gausiai dauginsi skaitmeniniai vaizdai ateityje. Šiuo metu nuotraukos kasdien milijoniniais srautais plūsta į internetą arba mūsų įvairias laikmenas. Noris įamžinti, norisi užfiksuoti akimirką. Kai turime visiškai laisvą valią tą daryti, nes kameros pas kiekvieną mobiliame telefone, fotografuoti norisi viską, kas būna mums nebe rutina. Žinoma, kad kelionės metu būna daug naujų įspūdžių, tad jie ir pareikalauja netikro foto aparato spragtelėjimo. Nusifotografuoti prie paminklo reiškia ne tik padaryti dar vieną nuotrauką to paties objekto, kokių jau yra daugybė internete, bet padaryti nuotrauką, įrodančią, kad būtent aš ten buvau.

Tampa patologija

Visgi, ne tik paminklai žmonėms kelia norą nusifotografuoti. Gydytojai psichologai sako esantys sunerimę dėl to, kad žmonės per dažnai fotografuoja save. Taip, jų tikslas tada būna ne įamžinti įspūdingą aplinką, o save. Kai kurios dėl grožio pamišusios merginos save fotografuoti nori tiesiog nuolatos. Įvairiais kampais arba visada tuo pačiu, gražiausiu kampu. Iš čia ir pavadinimas „asmenukės“, anksčiau neegzistavęs žodis, kaip ir neegzistavęs reiškinys. Seniau tie patys dalykai būdavo vadinami auto portretais, tačiau dabar toks dalykas turbūt ilgainiui išvis išnyks.

Skelbta Kiti straipsniai Pažymėti:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*

Current ye@r *